Poşta
Înregistrare Aţi uitat parola?

CETĂŢENIA GERMANĂ NU SE OFERĂ COPIILOR NĂSCUŢI ÎN STRĂINĂTATE

11.08.2016
 

Despre neobţinerea cetăţeniei germane pentru copiii născuţi în străinătate din părinţi germani

 

Vă porpunem să luați cunoștință de următoarele prevederi ale legislației germnane cu privire la cetățenie(§ 4 alineat 4 propoziţia 1 împreună cu propoziţia 3 din Legea cu privire la cetăţenie)

 

În cazul naşterii în străinătate, copiii, ai căror părinţi germani sau al cărui părinte german au fost/a fost născut în străinătate după 31.12.1999 şi la naşterea copilului îşi au/are domiciliul lor/său în străinătate, nu vor obţine cetăţenia germană prin naştere, dacă la naştere obţin o cetăţenie străină.

 

Doar în cazul în care, în decurs de un an de la naştere, părinţii vor depune la oficiul stării civile de circumsripţie din Germania sau la reprezentanţa diplomatică germană, o cerere de înscriere a naşterii în registrul de naşteri, copilul va primi cetăţenia germană cu efect retroactiv, începînd cu data naşterii.

Publică un comentariu nou