ANRCETI A PARTICIPAT LA O REUNIUNE A AUTORITĂŢILOR DE REGLEMENTARE DIN ŢĂRILE PARTENERIATULUI ESTIC

04.07.2011

O delegaţie a Agenţiei Naţionale pentru Reglementare în Comunicaţii Electronice şi Tehnologia Informaţiei (ANRCETI), condusă de directorul acesteia, Sergiu Sîtnic, a participat, în perioada 30 iunie – 1 iulie, la o reuniune a autorităţilor de reglementare în domeniul telecomunicaţiilor din ţările participante la Parteneriatul Estic (PaE), care sa desfăşurat în Lituania. Participanţii au făcut prezentări cu privire la aspectele cheie ale activităţilor de reglementare desfăşurate, la provocările şi problemele cu care se confruntă aceste autorităţi.


La reuniune au fost examinate, de asemenea, oportunităţile de colaborare a autorităţilor de reglementare din ţările participante la PaE cu Grupul Reglementatorilor Europeni pentru Comunicaţii Electronice. Această structură întruneşte autorităţile de reglementare din cele 27 ţări membre ale UE şi are misiunea de a elabora şi implementa practici uniforme de reglementare în domeniul comunicaţiilor electronice la nivel european.

 

 

Sursa: novisa.md