Discuţiile lansate la Moscova pe marginea conflictului transnistrean sînt o farsă şi nu au ca scop soluţionarea acestuia. De această părere sînt unii analişti şi politologi din Republica Moldova. Ei consideră că atît autorităţile de la Chişinău, cît şi cele de la Tiraspol nu sînt cointeresate în rezolvarea conflictului, iar din această cauză şi se tergiversează procesul. Analistul Zurab Todua spune că eşecul acestor negocieri a fost unul previzibil, deoarece puterea actuală nu este atrasă de ideea soluţionării într-un fel sau altul a situaţiei existente de mai mulţi ani. ”Situaţia ar putea fi alta doar după schimbarea puterii în Republica Moldova”, spune Zurab Todua.
Această idee este susţinută şi de analistul politic Bogdan Ţîrdea. În opinia lui, au fost cîteva situaţii care din start au marcat negativ discuţiile de la Moscova, cum ar fi scandalul din ambasada Rusiei în Moldova, cînd diplomaţii moldoveni au părăsit reşedinţa rusă, sau vizita în ţara noastră a senatorului american John McCain, cunoscut pentru declaraţiile sale antiruseşti. ”Atît partea radicală a Transnistriei, cît şi aripa radicală din conducerea Republicii Moldova au făcut tot posibilul pentru a tergiversa, a sabota şi a compromite aceste negocieri. Ceea ce şi s-a reuşit”, a remarcat analistul. De altă părere este politologul Andrei Safonov, politician din regiunea transnistreană. El consideră că Chişinăul şi Tiraspolul nu sînt pregătiţi pentru negocieri, deoarece nu există o poziţie clară între acestea cu privire la statutul juridic al Transnistriei.
Totodată, el opinează că nici aliaţii lor nu au ajuns încă la o înţelegere pe problema respectivă. ”Iar dacă marii jucători nu au o poziţie comună şi păstrează tăcerea, atunci este puţin probabil ca părţile conflictuale să poată soluţiona diferendul transnistrean”, este convins Safonov. Şi politologul Eduard Volcov vede principala problemă în faptul că nu există o viziune clară cu privire la statutul regiunii. Volcov spune că autorităţile de la Chişinău vor un stat unionist, adică reintegrarea regiunii cu păstrarea integrităţii şi suveranităţii statului nostru, pe cînd cei din Tiraspol optează pentru un stat federal. În calitate de document de bază politologul propune o versiune îmbunătăţită a Memorandumului Kozak. Ieri la Moscova au avut loc primele negocieri oficiale în formatul ”5+2” cu privire la soluţionarea conflictului transnistrean. Consultările au eşuat din cauza opunerii Tiraspolului de a adopta o rezoluţie cu privire la necesitatea intensificării negocierilor.
Sursa:noi.md