ÎN UCRAINA A AVUT LOC O SERATĂ FESTIVĂ DEDICATĂ SĂRBĂTORII TRADIȚIONALE DE PRIMĂVARĂ „MĂRŢIŞOR”, ORGANIZATĂ DE CETĂȚENII MOLDOVENI

10.03.2011

O serată festivă dedicată sărbătorii tradiționale de primăvară „Mărţişor”, a fost organizată la 4 martie curent, de Ambasada Republicii Moldova în Ucraina de comun acord cu Societatea Culturală a Moldovenilor din orașul Kiev. Programul seratei a cuprins un concert, susţinut de către naistul moldovean Iulian Puşcă, artist emerit al Moldovei, acompaniat de pianista ucraineană Erika Vasiliev. În cadrul evenimentului a avut loc și o expoziţie a pictorilor moldoveni domiciliați în Ucraina.

Totodată evenimentul a adus o informație succintă despre obiceiurile şi tradiţiile de primăvară ale poporului moldovenesc şi o prezentare a bucatelor şi băuturilor naţionale moldoveneşti. La evenimentul festiv au fost prezenți reprezentanţi ai organelor de stat, oameni de afaceri şi de creaţie din Ucraina, delegați ai corpului diplomatic. Invitaților li s-au decernat Diplome de Onoare pentru contribuţie la promovarea prin intermediul artei valorilor culturale, a imaginii Republicii Moldova şi a prieteniei între popoare.  În Chișinău deschiderea Festivalului Internaţional de Muzică “Mărţişor – 2011 a avut loc la de 1 martie.

 

Sursa: www.noi.md