![]() |
| Foto: m-vin.ru |
Guvernul a aprobat decizia privind decernarea Marelui Premiu pentru merite deosebite în domeniul vitivinicol pe anul 2012 întreprinderii mixte "Vinăria Purcari" SRL, pentru fabricarea vinurilor de calitate înaltă, propagarea calităţii excelente a vinurilor moldoveneşti şi promovarea imaginii Republicii Moldova pe arena internaţională. Potrivit ministrului Agriculturii şi Industriei Alimentare, Vasile Bumacov, compania "Vinăria Purcari" a înregistrat performanţe remarcabile în activitate. Premiul va fi înmînat în cadrul sărbătorii Ziua Vinului, care se va desfăşura în perioada 6-7 octombrie 2012.
”Vinăria Purcari” a fost înfiinţată pe 25 iunie 2003. Întreprinderea dispune de o fabrică modernă de vin, plantaţii de vii cu o suprafaţă de 245,7 ha, dintre care 230 de hectare sînt pe rod. Investiţiile capitale, efectuate în perioada 2003-2011, se estimează la 112,7 mil. lei, dintre care 5,9 mil. doar în 2011. Profitul net al ”Vinăriei Purcari”, în 2011, a fost de 6,1 mil. lei, iar rentabilitatea activităţii financiar-economice a atins nivelul de 13%. Suma activelor, la începutul anului 2012, a fost de 159 mil. lei. Volumul producţiei, în 2011, a fost de 35,8 mil. lei, iar volumul vînzărilor nete – 47,5 mil. lei. Compania a exportat producţie în valoare de 16,3 mil. dolari.
”Vinăria Purcari” livrează vinurile sale pe pieţe din UE – România, Franţa, Polonia, în CSI – Rusia, Ucraina, precum şi în SUA, Japonia, China. Compania nu are datorii faţă de buget şi are 135 de angajaţi.
Marele Premiu pentru merite deosebite în domeniul vitivinicol reprezintă o statuetă aurită a unei berze ce zboară cu un strugure – simbol al viticulturii moldoveneşti. În anul trecut, Marele Premiu a fost acordat companiei ”Romaneşti”.
Sursa: noi.md
Publică un comentariu nou