Astăzi, 5 octombrie, în incinta „Carnegie Endowment for International Piece”, din Washington, sa desfăşurat evenimentul cu denumirea „20 de ani de Independenţă a Republicii Moldova: privind înapoi şi înainte”. La întrunire au participat Ambasadorul R.Moldova în SUA Igor Munteanu, fostul ambasador al Statelor Unite ale Americii în Moldova Asif Chaudhry, Preşedintele asociaţiei moldovenilor „Casa Mare” Cristina Batog, Preşedintele Fundaţiei „Moldova” ş.a. Tema principală de discuţie au fost succesele obţinute de Republica Moldova pe parcursul celor 20 de ani de independenţă: sociale, economice şi politice; de asemenea au fost exprimate opinii asupra relaţiilor moldo-americane şi viitorul acestora.
Publică un comentariu nou