AU FOST NUMIŢI NOII AMBASADORI AI MOLDOVEI

24.02.2011

Preşedintele interimar al Republicii Moldova Marian Lupu a semnat decretele privind numirea mai multor ambasadori ai Moldovei. Potrivit unui comunicat de presă al Preşedinţiei, Mihai Balan, Ambasadorul Extraordinar şi Plenipotenţiar al Republicii Moldova în Republica Elenă, a fost numit prin cumul în funcţia de ambasador în Republica Cipru, cu reşedinţa la Atena. Totodată, Emil Druc, Ambasadorul Extraordinar şi Plenipotenţiar al Republicii Moldova în Regatul Suediei, a devenit prin cumul ambasador în Republica Finlanda şi în Regatul Norvegiei, cu reşedinţa la Stockholm.
La rîndul său, Alexandru Prigorschi, Ambasadorul Extraordinar şi Plenipotenţiar al Republicii Moldova în Republica Bulgaria, a fost numit în funcţia de ambasador al Republicii Moldova în Republica Albania, cu reşedinţa la Sofia. Ion Stăvilă, Ambasadorul Extraordinar şi Plenipotenţiar al Republicii Moldova în Ucraina, a devenit prin cumul Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar al Republicii Moldova în Republica Uzbekistan, cu reşedinţa la Kiev. Ultimul în listă, Anatol Urecheanu, Ambasadorul Extraordinar şi Plenipotenţiar al Republicii Moldova în Republica Populară Chineză, a fost numit prin cumul Ambasador Extraordinar şi Plenipotenţiar al Republicii Moldova în Republica Socialistă Vietnam şi în Republica Coreea, cu reşedinţa la Beijing.

 

Sursa: www.noi.md