CEI 20 DE ANI DE INDEPENDENŢĂ SĂRBĂTORIŢI LA BRUXELLES

27.09.2011

Ambasada Republicii Moldova în Regatul Belgiei şi Misiunea RM pe lângă Uniunea Europeană au organizat, în luna septembrie, o recepţie cu prilejul aniversării de 20 de ani de la proclamarea independenţei Republicii Moldova. La eveniment au participat oficiali ai Uniunii Europene, NATO, Guvernului belgian, membri ai corpului diplomatic acreditat în Belgia şi pe lângă UE, reprezentanţi ai cercurilor de afaceri, academice, culturale belgiene, reprezentanţi ai diasporei moldoveneşti.


Ambasadorul Mihai Gribincea le-a relatat oaspeţilor despre unele realizări ale Republicii Moldova, obiectivele şi priorităţile de mai departe ale autorităţilor moldoveneşti, provocările pe care le înfruntă. A fost expusă speranţa că partenerii şi prietenii occidentali ai Republicii Moldova vor susţine în continuare eforturile de integrare europeană şi vor avea un rol activ în destinul european al ţării noastre. De asemenea, oaspeţilor le-au fost oferite un şir de materiale informative despre oportunităţile investiţionale, potenţialul de cooperare în diverse domenii, atracţiile turistice şi valorile culturale ale ţării noastre.


În cadrul evenimentului a fost prezentată şi o expoziţie de picturi ale elevilor şi absolvenţilor Liceului republican de arte plastice ”Igor Vieru” din Chişinău, care a oferit o viziune artistică asupra Republicii Moldova.


Recepţia în capitala Belgiei a fost organizată cu suportul Ministerului Agriculturii şi Industriei Alimentare al RM, companiilor vinicole Chateau Vartely şi Bojo-Vin, Reprezentanţei Organizaţiei Internaţionale a Francofoniei pe lângă UE, Consulului Onorific al RM în Belgia Ghislain Lenaers.

 

Sursa: Misiunea Republicii Moldova pe lîngă Uniunea Europeană

Publică un comentariu nou

CAPTCHA
Vă rugăm să răspundeţi la întrebare pentru a evita SPAM-ul
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.