Delegaţia oficială a Republicii Moldova participă la Forumul Internaţional Economic al statelor membre ale CSI "20 de ani împreună: experienţa colaborării şi perspective", care se desfăşoară astăzi la Moscova. Delegaţia Republicii Moldova este condusă de Viceprim-ministrul, Ministrul Economiei Valeriu Lazăr, care va ţine un discurs în cadrul Forumului. Înainte de a zbura la Moscova, el le-a declarat jurnaliştilor, că va încerca să-i convingă pe colegii săi din Rusia, Ucraina, Belarus şi Kazahstan, că integrarea europeană a Republicii Moldova nu vine în contradicţie cu planurile sale de extindere a cooperării cu ţările CSI şi că republica va asigura condiţiile cuvenite pentru activitate şi cooperare reciproc avantajoasă atît pentru investitorii şi partenerii dinVest, cît şi pentru cei din Est. Valeriu Lazăr a declarat că, ţinînd cont de preferinţele mari în comerţul cu ţările UE şi regimul de comerţ liber cu ţările CSI, Moldova poate deveni o platformă bună pentru dezvoltarea businessului din Est şi din Vest. Forumul Economic Internaţional al CSI "20 de ani împreună: experienţa colaborării şi perspective" este organizat de Comitetul executiv al Comunităţii şi Centrul de Afaceri pentru dezvoltare economică a CSI.
La acest eveniment participă reprezentanţi ai organelor puterii executive şi legislative, businessului privat, celor mai mari organizaţii investiţionale şi financiare, centrelor de investigaţii şi de expertizare, asociaţiilor sindicale din toate ţările Comunităţii. În cadrul Forumului se preconizează discutarea Strategiei dezvoltării economice a CSI pînă în 2020, realizarea Acordului cu privire la zona comerţului liber şi Programului interstatal de cooperare inovaţională CSI pe perioada pînă în anul 2020, rezultatelor funcţionării Uniunii Vamale şi perspectivelor creării Spaţiului Economic Unic. De asemenea, în cadrul Forumului va fi organizată expoziţia de proiecte inovaţionale, precum şi platforma pentru dialog " Dezvoltarea climatului de afaceri în CSI: prezentarea posibilităţilor". Un punct aparte în programul Forumului este ceremonia premierii în nominalizările "Lider în business din CSI" şi "Lider în integrarea economică din CSI". Forumul se va încheia cu adoptarea documentului de bilanţ, care urmează să fie remis organelor supreme ale puterii legislative şi executive din ţările CSI în calitate de informaţii analitice şi consultative.
Sursa: www.noi.md