GUVERNUL MOLDOVEI A APROBAT PROGRAMUL NAŢIONAL DE IMPLEMENTARE A PLANULUI DE ACŢIUNI PRIVIND LIBERALIZAREA REGIMULUI DE VIZE CU UE

24.02.2011

Guvernul Republicii Moldova a aprobat Programul naţional de implementare a Planului de acţiuni privind liberalizarea regimului de vize cu Uniunea Europeană. Documentul include reformele prioritare, planul calendaristic, structurile responsabile şi termenii de realizare. În document sînt prevăzute măsuri pentru armonizarea bazei legislative a Moldovei la cerinţele UE, trecerea la paşapoartele biometrice, acţiuni în vederea asigurării securităţii documentelor, hotarelor, reglementarea proceselor migraţioniste, combaterea corupţiei ş.a. În conformitate cu documentul aprobat, ministerele şi alte organe centrale ale puterii trebuie să asigure respectarea strictă a programului în termenii prevăzuţi. De controlul executării acestei decizii se va ocupa Ministerul Afacerilor Externe şi Integrării Europene al Moldovei. Amintim, că la 24 ianuarie 2011 Uniunea Europeană a transmis oficial Moldovei Planul de acţiuni privind liberalizarea regimului de vize. Documentul a fost înmînat la Chişinău premierului Vladimir Filat de către Comisarul european pentru Afaceri Interne a UE Cecilia Malmstrom. În cadrul conferinţei de presă comune Cecilia Malmstrom a menţionat că condiţiile înaintate de Bruxelles pentru liberalizarea regimului de vize prevăd asigurarea securităţii datelor cu caracter personal, actelor de identitate, precum şi trecerea în exclusivitate la paşapoartele biometrice. De asemenea, printre condiţii se numără

sporirea securităţii la hotare, activizarea combaterii corupţiei şi criminalităţii, asigurarea readmisiei şi crearea unor condiţii adecvate pentru procesele migraţioniste, luarea altor măsuri. Oficialul european a menţionat că UE va acorda Moldovei asistenţa tehnică şi financiară necesară pentru realizarea planului respectiv. Cecilia Malmstrom nu a numit o dată concretă cînd cetăţenii moldoveni vor putea merge în UE fără vize, menţionînd că este prematur a vorbi despre aceasta şi totul va depinde de succesul cu care autorităţile vor realiza planul, precum şi de acţiunile conducerii şi populaţiei Moldovei. UE a aprobat Planul de acţiuni privind liberalizarea regimului de vize pentru Moldova la 17 decembrie 2010. Anterior premierul Vladimir Filat a declarat că îndeplinirea condiţiilor prevăzute în plan va permite cetăţenilor din Moldova să călătorească în UE fără vize deja peste 18 luni, adică în anul 2012. Vladimir Filat a menţionat că Moldova deja a început să îndeplinească unele angajamente, amintind că de la 1 ianuarie 2011 în ţară se eliberează exclusiv paşapoarte biometrice.

 

Sursa: www.noi.md