SALARIUL MEDIU LUNAR ÎN MOLDOVA ÎN LUNA MARTIE A CRESCUT CU 8,1% – PÎNĂ LA 2985,1 LEI

16.06.2011

Salariul mediu lunar în Moldova în martie 2011 a constituit 2985,1 lei, în creştere cu 8,1% faţă de luna martie 2010 şi cu 3,5% faţă de februarie 2011. Aceste date sînt prezentate de Biroul Naţional de Statistică al Moldovei, potrivit cărora, ţinînd cont de inflaţie, indicele cîştigului salarial real mediu pentru luna martie 2011 a crescut faţă de luna martie 2010 cu 2,2%. În luna ianuarie 2011, salariul mediu lunar a însumat 2835,6 lei (+9,2% faţă de ianuarie 2010), iar în februarie – 2884,5 lei (+11,4% faţă de februarie 2010). Potrivit Biroului Naţional de Statistică, în sfera bugetară salariul mediu, în luna ianuarie curent, a constituit 2524,7 lei (+6,3% comparativ cu luna ianuarie 2010), în februarie 2011 – 2597,7 lei (+7% faţă de luna februarie 2010 ), iar în martie – 2642,4 lei (+5,5% faţă de martie 2010). În sectorul real al economiei salariul mediu în luna ianuarie 2011 a alcătuit 2987,6 lei (+10,4% faţă de ianuarie 2010), în februarie – 3023,5 lei (+13,3% faţă de februarie 2010), iar în martie – 3148 lei (+9,3% comparativ cu martie 2010). Cel mai mare salariu mediu în martie 2011, ca şi în lunile precedente, l-au primit muncitorii din sectorul financiar-bancar – 6240,3 lei (+7,3% comparativ cu luna martie 2010). În martie, salariul mediu lunar al muncitorilor la întreprinderile implicate în furnizarea energiei electrice, energiei termice, a gazelor naturale şi a apei a constituit 4935,3 lei (+9,6% faţă de martie 2010), precum şi în companii imobiliare 3853 lei (+7,6% comparativ cu martie 2010). Cele mai mici salarii au fost înregistrate în continuare la lucrătorii din piscicultură – 1510,3 lei (+7,3% faţă de martie 2010), precum şi în agricultură şi silvicultură – 1759,6 lei (+23% faţă de martie 2010).

 


Sursa: noi.md