Operatorii de telefonie mobilă din Republica Moldova şi România vor micşora tarifele la roaming între cele două ţări. Potrivit unui comunicat al Ministerului Tehnologiei Informaţiei şi Comunicaţiilor al Republicii Moldova, la această înţelegere au ajuns ministrul Tehnologiilor Informaţiei şi Comunicaţiilor al Republicii Moldova, Pavel Filip, şi ministrul Comunicaţiilor şi Societăţii Informaţionale al României, Valerian Vreme, în cadrul semnării în ajun la Bucureşti a Memorandumului de Înţelegere moldo-român în domeniul comunicaţiilor şi tehnologiei informaţiei. Miniştrii au convenit să poarte discuţii cu operatorii de telefonie mobilă din Moldova şi România, pentru a găsi o modalitate de a micşora tarifele de roaming. De asemenea, vor avea loc întrevederi între reprezentanţii “Poştei Moldovei” şi ai “Poştei Române” în vederea identificării unor soluţii concrete pentru a micşora tarifele la serviciile poştale.
Valerian Vreme a subliniat că România este dispusă să ofere Moldovei tot suportul şi experienţa necesară în domeniul TIC, să consolideze contactele bilaterale, inclusiv prin lansarea unor proiecte de interes comun. Oficialul român a menţionat că Bucureştiul va sprijini Chişinăul în dezvoltarea proiectelor în domeniul comunicaţiilor electronice, broadband, Wimax şi 4G. Memorandumul semnat prevede desfăşurarea unui şir de acţiuni, care vor contribui la dezvoltarea colaborării moldo-române în asemenea domenii ca: schimbul de experienţă şi consultări în domeniul edificării guvernării electronice în conformitate cu aspiraţiile europene ale Republicii Moldova şi interesului reciproc; promovarea utilizării semnăturii digitale şi a circulaţiei documentelor electronice; dezvoltarea cadrului de comerţ electronic si a achiziţiilor publice cu utilizarea TIC; achitarea serviciilor prin mijloace electronice; evaluarea conformităţii produselor şi standardizării în domeniul TIC.
Sursa: noi.md