Rusia a transferat Transnistriei a treia, în 2011, tranşă de ajutor umanitar în valoare de 202 milioane de ruble ruseşti (7,2 milioane de dolari). Despre primirea de către partea transnistreană a banilor, la o conferinţă de presă în Tiraspol, a anunţat preşedintele Sovietului Suprem al Transnistriei, Anatoli Kaminski, făcînd bilanţul călătoriei sale recente la Moscova, unde a avut mai multe întîlniri în cadrul Administraţiei Prezidenţiale Ruse, Aparatului Guvernului şi Dumei de Stat. Anatoli Kaminski a subliniat că mijloacele celei de-a treia tranşe a ajutorului umanitar rusesc, la fel ca şi ratele anterioare, sînt destinate pentru achitarea suplimentelor lunare la pensii. Mărimea plăţilor suplimentare în al treilea trimestru rămîne neschimbată şi va fi de 150 de ruble transnistrene (aproximativ $ 15.). În plus, fondurile vor fi destinate îmbunătăţirii alimentaţiei în instituţiile sociale din Transnistria: în instituţiile sociale şi medicale, orfelinate, centre de reabilitare si spitale.
Trebuie remarcat faptul că Rusia şi-a reluat ajutoarele umanitare în Transnistria în trimestrul I al anului 2011, după transferul de fonduri oprit la mijlocul anului 2010, din cauza faptului că transparenţa schemelor de distribuţie a banilor i-a trezit îndoieli. Despre reluarea ajutorului umanitar rusesc pentru Transnistria a anunţat preşedintele Dumei de Stat, Boris Grîzlov, referindu-se la rezultatele întrevederii care a avut loc la 10 martie 2011 la Moscova cu preşedintele Sovietului Suprem al Transnistriei, Anatoli Kaminski. El a reamintit că, de la sfîrşitul anului 2007 şi pînă la mijlocul anului 2010, Rusia a transferat Transnistriei ajutor umanitar în valoare de 55,5 milioane de dolari pentru plata suplimentelor la pensiile a 137 de mii de pensionari din Transnistria, pentru plata produselor alimentare în spitale şi instituţiile de îngrijire a copiilor. După reluarea asistenţei de către Rusia, prima şi a doua în acest an tranşă de ajutor umanitar rusesc au sosit în Transnistria, la sfârşitul lunii martie, pentru achitarea suplimentelor la pensii în trimestrele I şi II.
Sursa: noi.md