A XII-A REUNIUNE ORDINARĂ A COMISIEI INTERGUVERNAMENTALE DE COOPERARE ECONOMICĂ ÎNTRE REPUBLICA MOLDOVA ŞI FEDERAŢIA RUSĂ VA AVEA LOC LA MOSCOVA LA 17 MARTIE 2011

17.03.2011

Cea de-a XII-a reuniune ordinară a Comisiei interguvernamentale de cooperare economică între Republica Moldova şi Rusia va avea loc la Moscova la 17 martie 2011. Potrivit Viceprim-ministrului şi Ministrului Economiei al Republicii Moldova Valeriu Lazăr, în cadrul reuniunii reprezentanţii guvernelor Republicii Moldova şi Federaţiei Ruse vor examina implementarea deciziilor protocolare ale reuniunii precedente, care a avut loc la 5 februarie 2010 la Chişinău. De asemenea, vor fi puse în discuţie subiecte ce vizează colaborarea comercial-economică dintre cele două ţări, cooperarea în complexul energetic şi cel agroindustrial, în domeniul industriei şi transporturilor, în sectorul umanitar şi cel de sănătate publică. În plus, se prevăd discuţii privind dezvoltarea cooperării interregionale, a colaborării în domeniul migraţiei forţei de muncă.

Potrivit Ministerului Economiei al Republicii Moldova, Federaţia Rusă, în 2010, şi-a recăpătat statutul de principal partener comercial al Moldovei atît în partea exporturilor, cît şi în cea a importurilor. În special, exporturile moldoveneşti în Federaţia Rusă în 2010 au crescut cu 41,1% - pînă la 404,2 mln dolari. Concomitent, livrările în Rusia a produselor alcoolice din Moldova în 2010 s-au majorat cu 19,4%. În acelaşi timp, importurile produselor ruseşti în Moldova au crescut anul trecut cu 56,6% - pînă la 586,5 mln dolari. Ponderea Federaţiei Ruse în totalul exporturilor moldoveneşti în anul 2010 a crescut de la 22,3% pînă la 25,5%, în timp ce a importurilor – de la 11,4% pînă la 15,2%. Soldul negativ al balanţei comerciale dintre Moldova şi Rusia în anul 2010 s-a ridicat la 137,9 mln dolari, o creştere de 2,1 ori faţă de 2009 cînd indicele în cauză constituia 88 mln dolari.

 

Sursa: www.noi.md