Cea de-a V-a ediţie a „Săptămânii Telecomunicaţiilor şi Societăţii Informaţionale în Moldova - 2011”, dedicată temei „O viaţă mai bună cu tehnologia informaţiei şi comunicaţiile în localităţile rurale” va demara pe 17 mai curent. Potrivit organizatorilor, se vor desfăşura mai multe evenimente de anvergură, unite într-un scop şi o ideologie comună de promovare a tehnologiilor infocomunicaţionale şi extinderea numărului de utilizatori ai tehnologiilor avansate în Republica Moldova. La evenimentele planificate se aşteaptă o prezenţă largă a experţilor din Moldova şi de peste hotare. În cadrul primei şedinţe festive vor fi conferite „Diplomele Guvernului”, vor fi premiaţi învingătorii „Olimpiadei republicane la informatică” pentru elevi şi profesori, cîştigătorii concursului jurnaliştilor „Cel mai bun produs media despre domeniul TIC”.
Începînd cu anul 1969, Uniunea Internaţională a Telecomunicaţiilor, în fiecare an, la 17 mai marca aniversarea semnării în 1865 a primei Convenţii Internaţionale a Telegrafului şi creării Asociaţiei Internaţionale a Telecomunicaţiilor. Evenimentul în cauză era sărbătorit ca Ziua Mondială a Telecomunicaţiilor. Marcarea în fiecare an a Zilei Mondiale a Telecomunicaţiilor şi Societăţii Informaţionale în ţara noastră s-a stabilit prin Hotărîrea Guvernului Republicii Moldova nr. 558 din 30 aprilie 2008.
Sursa: noi.md